konie,
Home Hodowla koni Artykuły WBFSH w Polsce - sukces organizacyjny
04 | 12 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

WBFSH w Polsce - sukces organizacyjny Drukuj Email
Czwartek, 17 Październik 2013 13:01
W Polsce odbył się w październiku Walny Zjazd Światowej Federacji Hodowli Koni Sportowych (WBFSH), po raz pierwszy zorganizowany w środkowo-wschodniej Europie. Organizatorem spotkania był Polski Związek Hodowców Koni a partnerami Agencja Nieruchomości Rolnych i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Federacja zrzesza ponad siedemdziesiąt organizacji i związków hodowców z całego świata. Wszystkie z nich prowadzą księgi stadne koni sportowych, przeznaczonych przede wszystkim do trzech dyscyplin olimpijskich – skoków, ujeżdżenia i wszechstronnego konkursu konia wierzchowego.
Uczestnicy spotkania w Warszawie wzięli udział w zjeździe wyborczym, warsztatach oraz licznych wykładach, z których największe zainteresowanie wzbudziła prezentacja dr Jacka Łojka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, opisująca zmiany w strukturze hodowli i własności koni w Polsce. Dr Łojek wyjaśniał mechanizmy wpływu państwa na hodowlę oraz znaczenie postępującej prywatyzacji tego sektora. Ta oraz pozostałe prezentacje, w tym wygłoszona przez prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasza Kobierskiego o skutecznym promowaniu marki w czasie recesji i organizacji cyklu zawodów Cavaliada Tour, a także prezentacja wiceprezes Polskiego Związku Jeździeckiego Moniki Słowik o funkcjonowaniu ośrodków ujeżdżeniowych w czasie recesji, zostaną wkrótce udostępnione na stronie internetowej PZHK.
Odbywające się co dwa lata wybory prezydenta WBFSH jednogłośnie wygrał już po raz ósmy Jan Pedersen, prezes duńskiego związku hodowców koni gorącokrwistych DWB, Kawaler Orderu Dannebroga, hodowca koni i nauczyciel języka niemieckiego.
W ogłoszonym podczas tegorocznego zjazdu rankingu, podsumowującym mijający sezon, w dyscyplinach skoków i ujeżdżenia zwyciężyła królewska holenderska księga stadna koni gorącokrwistych KWPN, zaś w WKKW irlandzka księga stadna koni sportowych ISH. Polski Związek Hodowców Koni uplasował się odpowiednio na 28., 16. i 20. miejscu.
Zwyczajem jest, aby kraj-gospodarz przedstawił swój dorobek hodowlany i umożliwił hodowcom i właścicielom najlepszych młodych koni spotkanie z uczestnikami zjazdu. Tak też się stało w tym roku, kiedy 8 października goście z WBFSH odwiedzili Stadninę Koni Janów Podlaski, gdzie odbył się pokaz koni różnych ras – od prymitywnych przez zimnokrwiste po szlachetne. Swoje konie pokazali: Teresa Idzik, Grzegorz Kostrzewski, Katarzyna Papajak,  Dorota Urbańska,  SK Gładyszów, SK Janów Podlaski, SK Nowe Jankowice, SK Nowielice, SK Racot, SK Walewice, SO Książ i SO Sieraków.
Spotkanie należy zaliczyć do bardzo udanych, jak przekonują zagraniczni goście, był to jeden z najlepiej zorganizowanych zjazdów w historii WBFSH, na długo zapamiętają oni różnorodność polskich ras koni oraz wspaniałą, polską gościnność.
źródło: Polski Związek Hodowców Koni


Prezes PZHK Zbigniew Jaworski odebrał z rąk Jana Pedersena pamiątkową statuetkę dla organizatora Walnego Zjazdu WBFSH, fot. ridehesten.com



Uczestnicy zjazdu wzięli udział w warsztatach, fot. ridehesten.com



Dr Jacek Łojek podczas wykładu, fot. ridehesten.com



Uczestnicy Walnego Zjazdu WBFSH podczas wizyty w SK Janów Podlaski, fot. ridehesten.com



Prezes SK Janów Podlaski Marek Trela opowiadał zagranicznym gościom o stadninie, fot. ANR



kadryl ogierów czystej krwi arabskiej z SK Janów Podlaski, fot. ANR



Jan Pedersen udzielił wywiadu TVP Lublin, fot. ridehesten.com
 


Polityka cookies
0.232