konie,
Home Jeździectwo Propozycje Konie w Lublinie, czyli jeździecka CAVALIADA
23 | 11 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Konie w Lublinie, czyli jeździecka CAVALIADA Drukuj Email
Środa, 03 Luty 2016 23:02
W Lublinie miłośnicy jazdy konnej i koni kibicować będą zawodnikom w drugiej eliminacji pucharowego cyklu CAVALIADA Tour. To czterodniowe święto jeździectwa organizowane z wielkim rozmachem odbędzie się na terenie Targów Lublin. Weekend 4-7 lutego zapowiada się interesująco naprawdę interesująco.

CAVALIADA Tour 2015/2016
Po raz czwarty w Lublinie odbędzie się druga eliminacja pucharowego cyklu zawodów CAVALIADA Tour. Kolejne sportowe emocje przeżyjemy w Warszawie podczas finału, kiedy to zawodnicy walczyć o puchary ufundowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w ramach CAVALIADA TOUR w sezonie 2015/2016: dla najlepszego zawodnika, dla najlepszego polskiego zawodnika, dla najlepszego zawodnika do lat 21.

CAVALIADA Lublin jest częścią CAVALIADA Tour cyklu wydarzeń sportowo-targowych tego samego rodzaju rozgrywanych w trzech polskich miastach, którego profesjonalizm został dostrzeżony przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). To jedyny cykl zawodów jeździeckich w tej części Europy, który otrzymał oficjalną autoryzację Federacji. Wysoka ocena wydarzenia w Europie Zachodniej oraz w FEI promuje Polskę poza jej granicami.

W ramach CAVALIADA TOUR zostaną przyznane nagrody w trzech klasyfikacjach:

a.    NAJLEPSZY ZAWODNIK CAVALIADA TOUR 2015/2016,
b.    NAJLEPSZY POLSKI ZAWODNIK CAVLIADA TOUR 2015/2016,
c.    NAJLEPSZY ZAWODNIK CAVLIADA TOUR 2015/2016 DO LAT 21 - rocznik 1995 i młodsze
Pula nagród dla zwycięzców całej klasyfikacji Tour to 75 000 zł.

3 wydarzenia – 1 ranking

POZNAŃ 10-13.12.2015
CSI3*
3 konkursy zaliczane do rankingu FEI
Eliminacja Pucharu Świata
Pula nagród 495 000 PLN
    LUBLIN 04-07.02.2016
CSI2*
2 konkursy zaliczane do rankingu FEI

Pula nagród 315 000 PLN    Warszawa 25-28.02.2016
CSI3*-W
3 konkursy zaliczane do rankingu FEI
Finał LEC Pucharu Świata
Pula nagród 490 000 PLN


Pula nagród w CAVALIADA Tour 1 375 000 zł







Po pierwszych zawodach, które w grudniu odbyły się w Poznaniu w rankingu Cavaliada Tour zdecydowanie prowadzi – Maximilian Schmid z Niemiec, który wyprzedza swojego rodaka Christiana Kukuka oraz Roberta Vos z Holandii. Pierwszy Polak, Mściwoj Kiecoń jest na 9 miejscu. Do pierwszej 10 zakwalifikowała się także Sandra Piwowarczyk-Bałuk. Mamy jednak nadzieję, że w Lublinie nasi jeźdźcy odpracują straty.


CAVALIADA Lublin CSI2*

Podczas CAVALIADY CSI2* zawodnicy powalczą o 315 000 PLN i cenne punkty (po 50 za pierwsze miejsce w każdym konkursie) do Longines FEI Ranking.  Do konkursów zgłoszono 254 koni. Kibice będą obserwować rywalizację 135 zawodników z 7 państw. W tym roku padł kolejny rekord ilości zgłoszeń zarówno jeźdźców jak i koni. Silny polski skład ma szansę na wygranie wielkich pieniędzy.

Rywalizacja seniorów toczy się na bardzo wysokim poziomie sportowym. W każdym mieście (Poznań, Lublin, Warszawa) punkty klasyfikacyjne naliczane są w konkursach zaliczanych do Dużej Rundy. W Poznaniu był to konkurs dwufazowy, wys. 150 cm oraz konkurs Grand Prix z rozgrywką. W Lublinie i Warszawie będą to z kolei konkursy również zaliczane do Dużej Rundy, ale z rozgrywką, a wysokość przeszkód wynosić będzie od 145 cm w Lublinie, do 155 cm podczas GRAND PRIX Warszawy. Razem, w Poznaniu, Lublinie i Warszawie, rozegranych zostanie 8 konkursów zaliczanych do CAVALIADA Tour.

Najlepsi zawodnicy CAVALIADA Lublin

Jarosław Skrzyczyński – zawodnik KJ Agro-Hanel Śrem.  Najwyżej sklasyfikowany Polak w rankingu FEI i nieprzerwanie od dwóch lat lider rankingów PZJ i TylkoSkoki. Rok 2015 może zaliczyć do bardzo udanych. Sięgnął po swój drugi z rzędu tytuł mistrza Polski, wygrał Grand Prix na CSIO3* w Bratysławie i co najważniejsze, świetnie spisał się na mistrzostwach Europy. Jadąc w sierpniu w Akwizgranie na Crazy Quicku, zakwalifikował się do ścisłego finału (dla 25 najlepszych zawodników), pozostawiając w pobitym polu wiele jeździeckich sław. Ostatecznie zajął 22 miejsce, co jest najlepszym wynikiem Polaka od lat osiemdziesiątych, kiedy to na ME w 1981 roku 24 był Jan Kowalczyk, a w 1983 roku 25 Bohdan Sas-Jaworski.

Mściwoj Kiecoń – zawodnika KJ Agro-Handel Śrem. Dwukrotny mistrz Polski (2010 i 2011). Obecnie wicelider polskich rankingów. W swojej karierze dwa razy wygrywał Grand Prix Warszawy podczas CSI na Torwarze. Od 2009 roku członek kadry narodowej seniorów. Zajmował czołowe lokaty w Pucharach Narodów (2 miejsce w Bratysławie w 2010 i 3 w Drammen w 2011 – tu zaliczył cenione w sporcie jeździeckim „double clear”). Jego dwa największe sukcesy w 2015 roku to wygrane w konkursie Longines Rankings podczas CSI3* w Lesznie oraz w cyklu Jeździeckiego Grand Prix Wolnej Polski.

Maksymilian Wechta – zawodnik KJ Wechta Rosnówko. Ma 23 lata i w zeszłym roku debiutując w mistrzostwach Polski seniorów zdobył  brązowy medal. Wcześniej w roku 2013 triumfował w MP młodych jeźdźców. Bardzo dobrze spisał się na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Vejer de la Frontera w 2013 gdzie zajął 17 miejsce. Powołany do reprezentacji udanymi stratami w konkursach drużynowych na CSIO w Bratysławie i Arezzo przyczynił się do awansu Polaków do finału Pucharu Narodów 2015. Dobrą formę utrzymuje w rozpoczętym sezonie halowym. W październiku w Lesznie na CSI3*W  był czwarty w Grand Prix i wygrał konkurs zaliczany do światowego rankingu. Dwa tygodnie temu w Budapeszcie w podobnym konkursie zajął drugie miejsce.

Andrzej Opłatek – Zawodnik KJ HEAA Turek. Jeden z najlepszych polskich juniorów ostatnich lat. W 2014 roku wygrał mistrzostwa Polski i zajął 8 miejsce w mistrzostwach Europy. W tym roku mimo, że ma 18 lat w krajowym czempionacie wystartował w gronie starszych rywali (młodych jeźdźców do 21 lat) i zdobył brązowy medal. Jako jeden z niewielu juniorów na świecie może poszczycić się wygraną w Grand Prix w randze trzech gwiazdek (CSI Ciekocinko 2015).

Andrius Petrovas (Litwa) – od wielu lat najlepszy litewski jeździec, wielokrotny mistrz swojego kraju. Od 1998 roku nieprzerwanie jest członkiem kadry narodowej Litwy. Finalista finału Pucharu Świta 2014 w Lyon. Zajął drugie miejsce w Cavaliady Tour 2013/14 ustępując Alesowi Opatrnemu zaledwie jednym punktem. W ostatnich latach wygrywał konkursy zaliczane do światowego rankingu na zawodach w: Lyon, Celje, Moskwie i Konakovie. Wraz z żoną Daivą prowadzi własny ośrodek jeździecki w Wilnie. Jego motto życiowe to: „Rób to co kochasz, kochaj to co robisz”.


Andis Varna (Łotwa) – ma 45 lat, a konno jeździ od 9 roku życia. Od wielu sezonów jeden z najlepszych łotewskich jeźdźców. W latach 2007 – 2011 zdobywał tytuł „Best Latvian Rider”. W zeszłym roku na klaczy KS Coradina wygrał Grand Prix na Cavliadzie w Lublinie. Potem dobrze jeździł też w finale Ligi Europy Centralnej i zakwalifikował się do finału Pucharu Świata. W nim w kwietniu w Las Vegas zajął 29 miejsce najlepsze z zawodników LEC. W nowym sezonie pucharu Świata wygrał zawody w CSI3*-W St Petersburgu i zajmując 7 miejsce w lidze zachowuje szansę na drugi w karierze udział w finale.

André Plath (Niemcy) – jego największym sukcesem w karierze jest zajęcie 2 miejsca w Hamburskim Derby (to konkursy uważany za jeden z najtrudniejszych na świecie). Niewiele gorzej spisał się tam w 2015 roku zajmując 3 miejsce. Świetnie radził sobie się w poprzedniej edycji Cavaliady Tour. Zajmując 2 miejsce z Grand Prix Lublina oraz dwa razy 6 w kolejnych etapach w Warszawie zakończył zmagania na 2 miejscu. Razem z rodziną prowadzi ośrodek jeździecki na wyspie Poel na Morzu Bałtyckim.


Dwa prestiżowe rankingi

Zawody międzynarodowe w skokach przez przeszkody podczas CAVALIADY Lublin zaliczane są do dwóch rankingów.

Longines FEI Rankings (LR) – to zestawienie najlepszych skoczków tworzone przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Obecnie w tym rankingu sklasyfikowanych jest 2400 jeźdźców. LR to nie tylko prestiż. Osiągniecie wysokiej pozycji oznacza możliwość startu w zawodach najwyższej rangi. W roku olimpijskim LR jest jednym z elementów skomplikowanego systemu kwalifikacji do Igrzysk. Aby konkurs mógł być zaliczony do tego rankingu musi spełniać dwa warunki: po pierwsze mieć wysokość przeszkód co najmniej 145 cm, a po drugie organizator musi zapewnić pulę nagród nie mniejszą niż 30 000 CHF (97 000 PLN). Podczas zawodów w Lublinie do LR zaliczane będą dwa konkursy: konkurs nr 8 Dużej Rundy oraz Grand Prix.

CAVALIADA Tour – to ranking stworzony przez organizatorów CAVALIADY. Wszystkie zmagania zaliczane do CAVALIADA Tour muszą spełniać wymogi Longines FEI Rankings, co gwarantuje rozgrywkom wysoki poziom sportowy. Poza wymienionym rankingowymi konkursami podczas CSI2* zostanie rozegranych jeszcze inne, a każdy z nich ma ciekawą formułą i może spodobać się publiczności. Będą to zmagania: na punkty i czas, konkursy dwufazowe i potęga skoku.

Podczas Cavaliady odbywają się charakterystyczne dla tego cyklu konkursy, a są to:

PGNiG Potęga Skoku
Konkurs Potęgi Skoku to swoisty skok jeździecki wzwyż. Polega na pokonywaniu coraz wyższej  przeszkody, sięgającego nawet ponad dwa metry (w pierwszej rundzie 170 cm ). Konie startujące w konkursie muszą być silne i zwinne. Nie bez znaczenia jest też wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Najważniejszą przeszkodą jest mur wykonany z małych drewnianych skrzynek, ale imitujący ceglaną ścianę. Kiedy dochodzi to poważnych wysokości koń nie widzi drugiej strony i musi w pełni zaufać swojemu jeźdźcowi.

Speed & Music
To bardzo widowiskowe zmagania. O klasyfikacji decyduje uzyskany czas. Ewentualne błędy na przeszkodach przeliczane są na karne sekundy. Zatrzymanie nie jest karane, bowiem zawodnik najeżdżając po raz drugi na tę samą przeszkodę i tak traci sporo czasu. Wygrywa para, która ma najlepszy wynik sumaryczny wyrażony czasem (czas przebiegu+4 karne sekundy za każdą zrzutkę). Do tego każdy przejazd przebiega w rytm dość głośniej przebojowej muzyki, którą DJ dobiera dla każdego zawodnika indywidualnie. Kibice głośno dopingując zawodników podczas tego konkursu bawią się wyjątkowo dobrze.

PZU Venus vs. Mars
Na placu konkursowym podzielonym na dwie równe części zostaną ustawione, w lustrzanym odbiciu, dwa identyczne tory przeszkód. Stąd kibice będą mogli obserwować bezpośrednią rywalizację między zawodnikami. Do walki przystępuje 16 zawodników (8 amazonek – drużyna Venus i 8 jeźdźców – drużyna Mars), którzy stają do walki parami i rywalizują na zasadach „pucharowych” – zwycięzca przechodzi do kolejnej rundy. Każdy z zawodników walczy o zwycięstwo indywidualne i jednocześnie pracuje dla drużyny. Warto przypomnieć, że rok temu w Lublinie dominowały panie. Wygrała Anna Więcek na klaczy Alsagana.

Grand Prix Lublina
Konkurs ten jest zaliczany do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) oraz do prestiżowego rankingu CAVALIADA Tour. Zasady konkursu Grand Prix są następujące. Zawodnicy najpierw pokonują zazwyczaj bardzo trudny i długi parkur (12 przeszkód w tym 2 szeregi). Już samo obserwowanie przejazdów jest bardzo interesujące. Szczególnie wtedy, kiedy kibicom długo przychodzi czekać na pierwszy bezbłędny przejazd. Emocje sięgają zenitu podczas rozgrywki, do której awansują tylko ci, którzy pokonają parkur podstawowy bezbłędnie Tam liczą się punkty i czas. Trzech dotychczasowych zwycięzców Grand Prix Cavaliady w Lublinie to Polacy Marek Lewicki (2013) i Jarosław Skrzyczyński (2014) oraz Łotysz Andis Varna  (2015).

CLAAS EVENTING TOUR

Po raz pierwszy w Lublinie zagoszczą zawodnicy startujący we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Podczas CLAAS Eventing Tour zobaczymy najbardziej z widowiskowych części tej dyscypliny – wymagający cross. W czołówce rankingu znajdują się Jan Kamiński, Paweł Warszawski i Katarzyna Kokowska. Wukkwiści mają o co walczyć. W Warszawie pod koniec lutego zmierzą się w finale podczas warszawskiej Cavaliady.

HALOWY PUCHAR POLSKI W POWOŻENIU

Publiczność też z pewnością zainteresują rozgrywki drugiej eliminacji Halowego Pucharu Polski w Powożeniu. Wielokrotny mistrz Polski i medalista Mistrzostw Świata – Bartłomiej Kwiatek – w Poznaniu zajął dalekie miejsce w rankigu. Czy w Lublinie uda mu się dogonić czołówkę? Pierwszy etap wygrał Rafał Wojtacha. Na drugim miejscu znalazł się doświadczony Adrian Kostrzewa, a ostatnie miejsce na pudle wywalczył debiutant Jakub Szczepaniak. Podczas eliminacji w Lublinie powożący z pewnością będą walczyć do końca i dostarczą nam wszystkim ogromnych emocji.

CDN - UJEŻDŻENIE

Zwane królową wśród dyscyplin jeździeckich – ujeżdżenie także nie pozwala się nudzić kibicom Cavaliady. Po trzech konkursach na poziomie Małej Rundy w Poznaniu pierwsze miejsce zajęła Gabriela Jaworska-Mazur na ogierze KWPN Zimba. Na podium stanęły także Ewa Hamkało na doświadczonym Vivaldim i zwyciężczyni z poprzedniej edycji w Lublinie Natalia Organista z Wento. Na czworoboku zobaczymy także między innymi aktualną Mistrzynię Polski – Annę Łukasik z koniem Stella Pack Roxana. Rywalizacja ujeżdżeniowców w Lublinie to godzinny „spektakl” niezwykłego porozumienia między koniem a jeźdźcem. Niemal wszyscy zawodnicy mają w swoim dorobku sportowym starty na Mistrzostwach Europy czy wysokie miejsca Mistrzostw Polski. Krajowe Zawody ujeżdżeniowe Cavaliada Lublin 2016, to okazja zobaczenia wyrównanej rywalizacji sportowej seniorów przygotowujących się do Halowego Pucharu Polski.


CAVALIADA Future – to przyszłość polskiego jeździectwa

Cel – popularyzacja sportu jeździeckiego dzieci na kucach poprzez aktywacje startów w zawodach ogólnopolskich  oraz promocja zawodów dla dzieci na CAVALIADZIE.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator CAVALIADY, po raz kolejny przygotowały cykl zawodów CAVALIADA Future dla zawodników w wieku do 12 lat dosiadających kuców (do 148 cm), podczas których młodzi adepci jeździectwa sprawdzą swoje umiejętności. W ostatnich sezonach sport kucowy w Polsce przeżywał wyraźny regres. Cykl CAVALIADA Future pokazał światełko w tunelu. Nagroda w postaci możliwości startu na prestiżowej arenie CAVALIADAY zachęciła do udziału w zawodach wielu młodych zawodników.


Doskonały czas na Cavaliadzie dla każdego

Atrakcje dla całej rodziny

W pawilonie A na dzieci czekać będą gry i atrakcje, które przybliżą maluchom niezwykły świat koni. Będzie również parkur pokazowy. Show zostanie przygotowane przez Polski Związek Hodowców Koni. Na najmłodszych czekać będą także oprowadzani na kucykach.

Wielkie Show

Podczas CAVALIADY pokazy odbywają się w dwóch miejscach: na parkurze głównym (pawilon C) oraz na arenie pokazowej (w pawilonie A), które z pewnością spełnią oczekiwania uczestników CAVALIADY. Nic dziwnego, że CAVALIADĘ odwiedzają rodziny z dziećmi, którzy chcą inaczej i aktywnie spędzić weekend.

Targi jeździeckie

Nieodłącznym elementem CAVALIADY są targi sprzętu i akcesoriów jeździeckich. Ponieważ jeździecka moda wkracza na ulice miast, będzie okazja do kupienia wiosennych kolekcji. Fani rekreacji w siodle znajdą również akcesoria niezbędne do uprawiania jeździectwa, a także specjalistyczny sprzęt. Wśród ofert będą także drobne pamiątki i gadżety, które są szczególnie lubiane przez dzieci. Specjalnie dla osób zainteresowanych wyłącznie targami oraz strefą zabaw dla dzieci przygotowano osobne bilety.
 


Polityka cookies
0.208