Renowacja parku w Morawie |
![]() |
![]() |
Środa, 19 Październik 2011 11:27 |
14 i 15 października zaciszny i spokojny, częściowo zdziczały park przypałacowy w Morawie należący do Fundacji św. Jadwigi przemienił się w miejsce prac. Już z daleka widać było dym unoszący się z palonych gałęzi, a huk pił spalinowych, kosiarek i frezarki rozlegał się w całej okolicy. Między drzewami, w krzakach i na łąkach parkowych poruszały się pilnie postacie, wyposażone w nożyce ogrodowe, łopaty i grabie. Prawie 100 osób z Polski i Niemiec uczestniczyło w warsztatach w Morawie, których celem było poprawienie stanu parku. Prace koordynował emerytowany kierownik Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau, specjalista z wieloletnim doświadczeniem, pan Ekkehrad Brucksch. Wśród uczestników silną grupę stanowili uczniowie z Technikum Architektury Krajobrazu z Bolkowa, którzy zajęli się porządkowaniem ruin kaplicy parkowej i terenu wokół niej. Również Szkoła Podstawowa w Zastrużu wsparła warsztaty kilkoma pracowitymi ochotnikami. W zgranych grupach działali też rodzice dzieci z przedszkola w Morawie oraz reprezentacja z Parku Księcia Pücklera w Bad Muskau. Ramię w ramię bez względu na różnice wiekowe (rozpiętość około 70 lat!) oraz narodowość, pracowali w pocie czoła uczestnicy z Polski i Niemiec.
Przedsięwzięcia nie udałoby się zrealizować bez wsparcia władz miasta Strzegomia oraz Powiatu Świdnickiego. Udostępnili oni bezpłatnie specjalistyczne maszyny, które niezbędne były do wykonania prac w parku. Pan Burmistrz Zbigniew Suchyta oraz pan Starosta Zygmunt Worsa odwiedzili Morawę w sobotę, aby przyjrzeć się prowadzonym działaniom i wesprzeć uczestników. Burmistrz Strzgomia zakasał rękawy i ruszył do pracy w parku. Również Starosta ma już doświadczenie w takich pracach z akcji prowadzonych w poprzednich latach. Tym razem jednak ze względu na obowiązki zawodowe, nie mógł dłużej pozostać w Morawie. Oprócz prac praktycznych uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej o Via Sacra, polsko-niemiecko-czeskim szlaku zabytków sakralnych, przebiegającym niedaleko Morawy. Pan Krzysztof Kalinowski, zastępca dyrektora Strzegomskiego Centrum Kultury zachwycił słuchaczy opowiadając o historii i architekturze Bazyliki Mniejszej, która prawdopodobnie zostanie niebawem przyjęta do Via Sacra. Warto wykorzystać ostatnie słoneczne dni tej jesieni i wybrać się do Morawy na pyszne ciasto i kawę serwowaną w pałacu oraz spacer po wspaniale prezentującym się obecnie parku. Warsztaty w Morawie odbyły się w ramach projektu „Bez Granic. Odkrywamy i chronimy krajobraz kulturowy Górnych Łużyc i Dolnego Śląska.“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa”
ZOBACZ WYBRANE PUNKTY W PARKU PRZYPAŁACOWYM W MORAWIE PRZED I PO WARSZTATACH
![]() Burmistrz Strzegomia, Starosta Swidnicki i pani Thesi von Werner z Fundacji sw. Jadwigi podczas warsztatow w parku ![]() Polsko-niemiecka grupa robocza podczas przerwy na kawe i ciasto ![]() Uczniowie z Bolkowa pracuja przy ruinie kaplicy ![]() ![]()
|

mam nadzieję, że będzie pięknie!