konie,
Home
03 | 07 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

FESTIWAL JEŹDZIECKI BABORÓWKO 2014 Drukuj Email
Tradycyjnie w połowie lipca w położonym niedaleko Poznania Ośrodku Jeździeckim Pałac Baborówko odbędzie się kolejna międzynarodowa impreza jeździecka pod nazwą Festiwal Jeździecki Baborówko. W ramach tego wydarzenia w dniach od 18 do 20 lipca rozegrane zostaną międzynarodowe zawody w Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego (WKKW). W tym roku kibice podziwiać będą rywalizację w 3 konkursach międzynarodowych na poziomie CCI**, CIC** oraz CIC*, a ponadto konkurs CIC* wyłoni Mistrza Polski Juniorów w WKKW. Na listach startowych zawodów w Baborówku odnaleźć można najlepszych polskich zawodników, a także wielu znakomitych jeźdźców z całej Europy. W ramach Festiwalu Polacy walczyć będą o punkty do Rankingu Pucharu Polski WKKW, którego V Eliminacja odbędzie się właśnie w Baborówku. Organizatorami tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko oraz Pałac Baborówko.
O kilka słów komentarza poprosiliśmy dyrektora zawodów - Henryka Święcickiego jr.

Jaka jest historia zawodów Baborówku?
Od ponad 10 lat organizujemy w naszym Ośrodku zawody jeździeckie. W 2008 roku  impreza przyjęła nazwę Festiwal Jeździecki Baborówko, a w roku 2009 uzyskaliśmy prawo organizacji zawodów międzynarodowych w WKKW. Z roku na rok staramy się rozwijać nasze wydarzenie, dlatego organizujemy imprezę w randze zawodów międzynarodowych  na poziomie CCI**, CIC** i CIC* oraz Mistrzostw Juniorów w WKKW.
Ile osób zaangażowanych jest w organizację Festiwalu Jeździeckiego Baborówko?
W organizację tak dużego przedsięwzięcia zaangażowanych jest bardzo wiele osób. Ze względu na fakt, iż Ośrodek w Baborówku prowadzimy rodzinnie to właśnie najbliższa rodzina jest podstawą zespołu organizacyjnego przygotowującego Festiwal. Oprócz stałego zespołu pracowników oraz członków Stowarzyszenia, którzy na co dzień działają w Baborówku, co roku przy organizacji Festiwalu pomaga ok. 50 wolontariuszy, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski. Ponadto zaangażowany jest duży zespół osób oficjalnych – sędziowie, budowniczy toru, delegaci techniczni, komisarze i sędziowie przeszkodowi, a także przedstawiciele miejscowych służb – Straż Pożarna, Policja i Straż Miejska.
Proszę przybliżyć program Festiwalu.
Festiwal Jeździecki Baborówko rozpocznie się w piątek 18 lipca próbą ujeżdżenia, która jest sprawdzianem posłuszeństwa – na czworoboku o wymiarach 20x60 m jeździec i koń mają do wykonania określoną liczbę ruchów, które ocenianie są przez sędziów. W sobotę 19 lipca na kibiców czekać będzie najbardziej widowiskowa i emocjonująca część WKKW – cross. Podczas tej próby para jeździec-koń muszą się wykazać wielką odwagą, zręcznością i wytrzymałością. Przed nimi bowiem w najtrudniejszym konkursie (CCI**) do pokonania jest trasa 4500 m i 30 przeszkód w skład, których wchodzą rozmaite kombinacje, duże zeskoki, także do wody oraz skoki nad wielkimi kłodami. W niedzielę 20 lipca zostanie rozegrana ostania próba WKKW – skoki przez przeszkody. Zadanie jest o tyle trudne, że dzień wcześniej jeźdźcy i konie pokonali ciężki test terenowy, a teraz gdy zmęczenie daje o sobie znać muszą pokonać szereg przeszkód parkurowych, które to przy delikatnym choćby puknięciu końskich nóg spadają na ziemię, obarczając dodatkowymi punktami karnymi daną parę. W końcowej klasyfikacji zwycięży para (jeździec i koń), która uzyska najmniej punktów karnych w trzydniowej rywalizacji.
Czego spodziewać się mogą kibice odwiedzający Festiwal Jeździecki Baborówko oprócz zawodów sportowych?
Sportowa rywalizacja na wysokim poziomie to podstawa Festiwalu Jeździeckiego Baborówko, ale staramy się przygotować jak najbardziej atrakcyjny program dodatkowy zarówno dla fanów jeździectwa jak i dla osób, które dopiero chcą poznać tę piękną dyscyplinę. Pragniemy, żeby nasze wydarzenie przybrało charakter rodzinnego pikniku z końmi dlatego na najmłodszych w sobotę i niedzielę czekać będzie strefa dla dzieci z zajęciami sportowymi, edukacyjnymi i artystycznymi. Wszyscy odwiedzający Festiwal będą mogli spróbować jazdy konnej, a także skorzystać z szerokiej oferty stoisk wystawienniczych ze sprzętem jeździeckim,  produktami regionalnymi i rękodzielnictwem. Przygotowaliśmy również szereg atrakcji, a kibice w niedziele mogą liczyć na niezwykle widowiskowe pokazy zaprzęgów. Wstęp dla publiczności we wszystkie dni Festiwalu jest bezpłatny.


 


Polityka cookies
0.205