konie,
Home
04 | 07 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Rusza CAVALIADA WARSZAWA Drukuj Email
Już jutro rozpoczyna się jedna z najważniejszych imprez jeździeckich w tej części Europy – CAVALIADA Warszawa 2014. CAVALIADA Warszawa 2014 kończy pucharowy cykl CAVALIADY Tour w sezonie 2013/2014, który od grudnia ub.r. skupia uwagę miłośników jeździectwa, zawodników z Polski i zagranicy. W zawodach CSI3*-W pojedzie 70 zawodników z 13 krajów, którzy zgłosili 149 koni. Wśród zgłoszonych zawodników są nazwiska, które wielokrotnie pojawiają się na arenach międzynarodowych. Zawody w Warszawie są ostatnim etapem CAVALIADA Tour 2013/14. Łączna pula nagród we wszystkich zawodach CSI wynosi niebagatelna – 1,3 mln PLN. Podczas trzech odsłon CAVALIADY rozegranych zostanie 9 konkursów zaliczanych do Rankingu Longines Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. W tym sezonie zawodnicy rywalizują w dwóch rankingach: Junior CAVALIADA Tour oraz CAVALIADA Tour.

Spośród zawodników startujących zawodach CSI rywalizacja odbywa się w dwóch klasyfikacjach: najlepszy zawodnik CAVALIADA Tour oraz najlepszy zawodnik CAVALIADA Tour do lat 21 (rocznik 1993 i młodsze, tzw. U21).

Rywalizacja seniorów toczy się na bardzo wysokim poziomie sportowym. W każdym mieście punkty klasyfikacyjne naliczane są w dwóch konkursach zaliczanych do Dużej Rundy. W Poznaniu był to konkurs dwufazowy, wys. 150 cm oraz konkurs Grand Prix z rozgrywką. W Lublinie i Warszawie będą to z kolei konkursy również zaliczane do Dużej Rundy ale z rozgrywką, a wysokość przeszkód wynosić będzie od 145 cm w Lublinie do 155 cm podczas GRAND PRIX Warszawy. Razem, w Poznaniu, Lublinie i Warszawie, rozegranych zostanie 6 konkursów zaliczanych do CAVALIADA Tour.

W kategorii Junior CAVLIADA Tour o punkty bonifikacyjne walczą zawodnicy do 18 lat startujący w ramach CSIJ-A w Poznaniu, Lublinie i Warszawie. W tym przypadku punkty naliczane będą w każdym drugim i trzecim konkursie (nr 2J, nr3J).

CAVALIADA Tour jest premiowania ekstra nagrodami pieniężnymi, których łączna pula wyniesie 60.000 PLN. Najlepszy zawodnik w  kategorii CSI w klasyfikacji U21 oraz w kategorii Junior CAVALIADA Tour, który zbierze największą liczbę punktów bonifikacyjnych, otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5.000 PLN. Z kolei pięciu najwyżej sklasyfikowanych zawodników CAVALIADA Tour otrzyma nagrody finansowe o łącznej puli 50.000 PLN.
Najlepszy polski zawodnik rankingu CAVALIADY Tour otrzyma dodatkowo nagrodę rzeczową – samochód VOLKSWAGEN UP!

CSI3*W – trzy prestiżowe rankingi

Zawody międzynarodowe w skokach przez przeszkody podczas CAVALIADY Warszawa zaliczane są do trzech rankingów.

Puchar Świata Ligi Europy Centralnej (LEC)
Kwalifikacje mające wyłonić 40 finalistów Pucharu Świata odbywają się w 10 ligach obejmujących różne regiony świata. Podczas zawodów w Warszawie zawodnicy LEC walczyć będą o 3 miejsca premiowane wyjazdem na tegoroczny finał, który w kwietniu odbędzie się w Lyon. Prawo startu w finale LEC miało 40 najlepszych zawodników (po 20 z Subligi północnej i południowej) wyłonionych po 15 konkursach kwalifikacyjnych, które odbywały się od maja do grudnia 2013 roku. Jednak na start w Warszawie zdecydowało się ostatecznie 17 zachowujących największe szanse na końcowy sukces. Większość zgłoszonych to zawodnicy z Subligi północnej (z Top Ten brakuje tylko Hanno Ellermanna z Estonii). Z południa jest tylko zwycięzca tamtych kwalifikacji Omer Karaevli z Turcji. Przypomnimy, że do końcowego wyniku każdemu zawodnikowi liczy się pięć najlepszych startów z kwalifikacji, oraz aż trzy konkursy rozegrane w Warszawie: czwartek nr 3 (szybkości - 10 punktów za zwycięstwo, punkty dla 10 zawodników), w piątek nr 7 (z rozgrywką 20 punktów za zwycięstwo, punkty dla 16 zawodników) i niedzielne Grand Prix (40 punktów za zwycięstwo, punkty dla 16 zawodników). Trzymamy kciuki za naszych zawodników i mamy nadzieję, że któryś z nich znajdzie się w pierwszej trójce z prawem startu w finale. Wiemy jednak, że Głoskowski i Ludwiczak mówili, że racji małego doświadczenia koni, nawet w przypadku uzyskania kwalifikacji nie planują wyjazdu do Francji. Za to bojowo nastawieni są Piotr Morsztyn i Sławomir Uchwat.

Longines FEI Rankings (LR) – to zestawienie najlepszych skoczków tworzone przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Obecnie w tym rankingu sklasyfikowanych jest 2400 jeźdźców. LR to nie tylko prestiż. Osiągniecie wysokiej pozycji oznacza możliwość startu w zawodach najwyższej rangi. W roku olimpijskim LR jest jednym z elementów skomplikowanego systemu kwalifikacji do Igrzysk. Aby konkurs mógł być zaliczony do tego rankingu musi spełniać dwa warunki: po pierwsze mieć wysokość przeszkód co najmniej 145 cm, a po drugie organizator musi zapewnić pulę nagród nie mniejszą niż 30 000 CHF (97 000 PLN). Podczas zawodów w Warszawie do LR zaliczane będą trzy konkursy: dwa Pucharu Świata (nr 7 i Grand Prix nr 11) oraz sobotni bardzo widowiskowy konkurs Speed and Music (nr 10).

 CAVALIADA Warszawa kończy pucharowy cykl CAVALIADY Tour w sezonie 2013/2014. Śledząc listy zgłoszonych zawodników, na Hali Torwar zapowiada się nie tylko zacięta rywalizacja o awans do Pucharu Świata, ale również emocjonująca walka w ostatnich dwóch konkursach zaliczanych do CAVALIADA Tour. Sytuacja w tabeli po zawodach CAVALIADA Lublin jest bardzo wyrównana. Co prawda podwójny zwycięzca z Poznania – Felix Hassman jest nadal liderem, ale znacznie zbliżyli się do niego Polacy: Jarosław Skrzyczyński i Andrzej Głoskowski, którzy wygrywali w ostatni weekend w Lublinie. Z pierwszej dziesiątki aktualnego rankingu CAVALIADA Tour z Polaków kibice zobaczą jeszcze Łukasza Kozę i Mściwoja Kieconia. Wśród międzynarodowego składu CAVALIADA Warszawa o tytuł najlepszego zawodnika CAVALIADA Tour walczyć będzie Andrus Petrovas, Ales Opatrny i Suzanne Tepper, czy Kingsrod Dag Ove. Biorąc pod uwagę, że w ostatnim konkursie Grand Prix punkty będą mnożone podwójnie, praktycznie wszyscy zachowują szansę na końcowy sukces.

CAVALIADOWE nowości / zmiany

Program tegorocznej CAVALIADY Warszawa zmienia się i wzbogaca o dodatkowe konkurencje jeździeckie.

Zaczynając od zmian, będzie mała rewolucja, ponieważ piątkowy konkurs Potęgi Skoku przeniesiono na czwartek. Do widowiskowego czwartku, dołączony został nowy konkurs w ramach Halowych Zawodów Ogólnopolskich w Ujeżdżeniu. Powrót ujeżdżenia na CAVALIADĘ zachwycił środowisko jeździeckie. W tym dniu siedmiu zawodników, którzy przyjęli zaproszenie organizatorów, pojedzie w konkursie klasy CS–2 w programie międzynarodowym Grand Prix, edycja FEI 2014.
Jak widać, w czwartek emocji sportowych będzie pod dostatkiem. Będą one stopniowo narastać od konkursów Małej i Średniej Rundy, poprzez popołudniowy konkurs szybkości Dużej Rundy (145 cm) zaliczany do Pucharu Świata, po Potęgę Skoku oraz ostatni w tym dniu konkurs ujeżdżeniowy.
 
Drugie spotkanie z ujeżdżeniem będzie możliwe w niedzielę, kiedy to zawodnicy zaprezentują swoje umiejętności w konkursie klasy CS–5 w programie międzynarodowym dowolnym z muzyką na poziomie Grand Prix, edycja FEI 2010. Jak widać, w tym roku, po dwóch latach przerwy, na warszawskim Torwarze ponownie podziwiać będziemy piękny styl i elegancję w ujeżdżeniu, w najtrudniejszych konkursach, takich jak na Igrzyskach i Mistrzostwach Świata.

Powyższe zmiany w programie CAVALIADY zwiększą koncentrację na ważny piątkowy konkurs Dużej Rundy z rozgrywką, który zaliczany jest do Pucharu Świata, Rankingu Longines oraz CAVALIADA Tour.

VOLKSWAGEN Halowy Puchar Polski w Powożeniu

Tegoroczna, zmieniona formuła Pucharu, dostarczyła publiczności jeszcze więcej emocji, niż to miało miejsce w zeszłorocznym cyklu.
 
Wzbudzające zachwyt i podziw kibiców zaprzęgi od zawsze cieszyły się wielką popularnością. W tegorocznej formule konkursowej VOLKSWAGEN Halowego Pucharu Polski w Powożeniu wprowadzono zmiany, które koncentrowały uwagę kibiców już na dwa tygodnie przed pierwszym startem w Poznaniu. Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym sezonie, również w tym, w VOLKSWAGEN Halowym Pucharze Polski w Powożeniu startuje określona liczba zawodników (6 ekip). Z „dziką kartą” dostał się Bartłomiej Kwiatek, który udowodnił trafność decyzji zwycięstwem w czasie kwalifikacji w Krajkowie oraz prowadzeniem w rankingu po pierwszej eliminacji w Poznaniu. W każdym konkursie zawodnicy zdobywają punkty, a to oznacza, że dzięki wprowadzonej nowości walka będzie się toczyć do samego końca.

- Zaprzęgi towarzyszą CAVALIADZIE od jej początku. Od początku też kocha je cavaliadowa publiczność. W pierwszych dwóch edycjach pomimo rywalizacji zawodników to ich obecność była elementem SHOW. Widowiskowość dyscypliny, wyniki sportowe zawodników (nie tylko w Polsce) skłoniły nas do podjęcia decyzji o tym, aby zaprzęgi na CAVALIADZIE były SPORTEM przez duże „S”. Stąd nasza determinacja w tym, aby nadać tej rywalizacji odpowiednią rangę – Halowego Pucharu Polski – komentuje Dominik Nowacki, dyrektor CAVALIADY.

Poznańskiej i lubelskiej eliminacji w VOLKSWAGEN Halowym Pucharze Polski w Powożeniu prowadzi Bartłomiej Kwiatek, a na drugim miejscu jest  Jacek Kozłowski  (KJ Zbyszko Wiączyń Dolny).

BARTŁOMIEJ KWIATEK – lider rankingu VW HPP
Najlepszy Polski Powożący w historii Zaprzęgów Jednokonnych W roku 2013 zdobył po raz IX Złoty Medal Mistrzostw Polski ustanawiając kolejny rekord , a VII zwycięstwo w rankingu światowym FEI potwierdza ze nie jest to dominacja tylko krajowa . W roku 2013 zwyciężył także w rywalizacji o najlepszy wynik roku w programie ujeżdżenia zaprzęgów jednokonnych dokonał tego przejazdem og.Lokan w czasie CAI Police /Czechy/ tytuł ten przyznawano w tym roku po raz pierwszy. „Dzika Karta” dla Bartłomieja Kwiatka jest jak najbardziej zasłużona dla tego zawodnika a jego forma w czasie zawodów przed ”Cavaliadowych” gwarantuje wspaniałą rywalizacje z zawodnikami na co dzień startującymi w zaprzęgach parokonnych.

CAVALIADA Future – to przyszłość polskiego jeździectwa

Cel – popularyzacja sportu jeździeckiego dzieci na kucach poprzez aktywacje startów w zawodach ogólnopolskich  oraz promocja zawodów dla dzieci na CAVALIADZIE.
Międzynarodowe Targi Poznańskie, organizator CAVALIADY, po raz drugi przygotowały cykl zawodów CAVALIADA Future dla zawodników w wieku do 14 lat dosiadających kuców (do 148 cm), podczas których młodzi adepci jeździectwa sprawdzą swoje umiejętności. W ostatnich sezonach sport kucowy w Polsce przeżywał wyraźny regres. Cykl CAVALIADA Future pokazał światełko w tunelu. Nagroda w postaci możliwości startu na prestiżowej arenie CAVALIADAY zachęciła do udziału w zawodach wielu młodych zawodników.
Do inicjatywy MTP dołączyły ośrodki hippiczne, w których odbywały się zawody kwalifikacyjne do CAVALIADA Future podczas jesiennych Zawodów Ogólnopolskich Dzieci Młodzieży w KJ Aromer Józefinie koło Warszawy, w Centrum Hipiki Jaszkowo i w KJ Wolica Kalisz.
Zgodnie z regulaminem prawo startu w CAVALIADA Future uzyskali złoci medaliści  Pucharu  Polski  
i  Mistrzostw  Polski  Kuców  Strzegom  2013 oraz Halowego  Pucharu  Polski  Kuców  –  Józefin  2013. Organizator zrezygnował z przydzielenia dwóch dzikich kart do CAVALIADY Future. Dlatego do pucharowego cyklu weszli zawodnicy, którzy początkowo byli liście rezerwowej, ale zajęli odpowiednio wysokie miejsce w rankingu kwalifikacyjnym.
W samych tylko kwalifikacjach do CAVALIADY Future wzięło udział blisko 50 zawodników z całej Polski. W Poznaniu zobaczyliśmy najlepszych z nich. Być może wśród młodych adeptów jeździectwa jest przyszły olimpijczyk, a zawody takie jak CAVALIADA pozwalają nabierać sportowych szlifów.

POKAZY – CAVALIADA SHOW

Nieodłącznym elementem CAVALIADY są pokazy, które zaplanowano na piątek i sobotę. I tak podziwiać będzie można najpiękniejsze z końskich istot, czyli araby. Obejrzeć tez będzie można inscenizację, w której wystąpią hucuły.

Piątkowa zabawa

Piątkowy blok pokazów pod patronatem Agencji Nieruchomości Rolnych i Polskiego Związku Hodowców Koni) rozpocznie się o godz. 18:30. Oczywiście nie może zabraknąć pokazów koni krwi arabskiej, z których ten region znany jest w Polsce i na całym świecie. Dostojne, klasycznie piękne, o smukłych szyjach i wdzięcznych oczach, będące natchnieniem malarzy i poetów – po prostu zjawiskowe, gorącokrwiste zwierzęta.

Część artystyczna w sobotę

Na arenie głównej wystąpi Teatr Konny Cabriola, którego twórcą jest Katarzyna Cygler. Jako pierwszy w Polsce teatr ten wystawia spektakle z interesującą fabułą oraz piękną muzyką i światłem. Przedstawienia, w których udział biorą najpiękniejsze konie, wybitni tancerze, akrobaci oraz wspaniali wokaliści. W sobotnim bloku pokazów, sponsorowanym przez PKO Bank Polski, obejrzymy spektakl pt. „Zaczarowany Świat Melanii". Będzie to niecodzienne przedstawienie, w którym wystąpią niesamowici ludzie i zwierzęta, jako barwne postaci zaczarowanych stworzeń, elfów, latających wróżek. Zobaczymy tam również komików, kaskaderów oraz wspaniałe efekty specjalne. Podczas widowiska artyści otworzą przed publicznością wejście do zaczarowanego świata koni, tańca , muzyki, światła i gestu… Do świata marzeń, lęków i nadziei, która nigdy nie umiera…


CAVALIADA dzieciom

CAVALIADA zawsze pamięta o najmłodszej części publiczności. Strefa KIND ZONE zaprasza na gry i zabawy, których tematem przewodnim będzie przepiękny świat koni. Do naszej strefy zapraszamy rodziców z dziećmi oraz zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne, które zapodziały swój udział w CAVALIADZIE. Pod opieką animatorów dzieci nauczą się przygotowywać flots z krepiny, kolorować będą kucyki według określonej maści, czy lepić figurki koników z plasteliny. Ciekawe detalów, dzieci będą zgłębiać tajniki budowy siodła i ogłowia. Zamiast tradycyjnej zabawy z chowanego będzie szukanie igły w stogu siana, tylko zamiast przysłowiowej  igły będzie to mały przedmiot. Na mały odpoczynek proponujemy film pt. „Mustang z dzikiej doliny”.
W piątkowe południe, 14 marca, strefę zabaw odwiedzi blisko tysiąc dzieci ze szkół i przedszkoli z Warszawy i okolic, które w ciekawy sposób spędzą na Torwarze lekcje i zajęcia. Partnerem Strefy Zabaw jest JUNIOR PKO Bank Polski.
Uniwersytet Jeździecki

Każdej CAVALIADZIE (w Poznaniu, Lublinie i Warszawie) towarzyszy element edukacyjny. Wszyscy, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś nowego w tematyce konnej, wezmą udział w wykładach i szkoleniach, organizowanych w ramach XI Zjazdu Uniwersytetu Jeździeckiego.

Sprzęt i akcesoria jeździeckie na wyciągnięcie ręki
Od piątku, wrażenia sportowe wszystkich pasjonatów koni uzupełni ekspozycja targowa. W tym dniu bowiem rozpocznie się Kiermasz Sprzętu Jeździeckiego, na którym prezentowane będą liczne oferty sprzętu i akcesoriów jeździeckich.
Tematyka kiermaszu obejmować będzie wszystko, co związane z jeździectwem oraz z aktywną formą wypoczynku: odzież i sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze, pamiątki, wydawnictwa i usługi.
 


Polityka cookies
0.230