konie,
Home
07 | 07 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Ujeżdżacz - Profesjonalny jeździec młodych koni Drukuj Email

Polski Związek Jeździecki w porozumieniu z Polskim Związkiem Hodowców Koni wprowadził w życie z dniem 01.01.2012 uprawnienia UJEŻDŻACZA – profesjonalnego jeźdźca młodych koni. Jego celem jest: podwyższenie kwalifikacji osób przygotowujących profesjonalnie młode konie do sportu, wskazanie hodowcom jeźdźców potrafiących przygotować z sukcesami młode konie, aby ich praca hodowlana została wzbogacona prawidłowym zajeżdżeniem oraz zgodnym z zasadami wiedzy i wymogami sportu wstępnym treningiem młodych koni oraz poprawa dobrostanu koni.

I. Zasady uzyskiwania tytułu

1. Wszyscy kandydaci do uzyskania uprawnień Ujeżdżacza muszą mieć ukończony 21 rok życia.
2. Umiejętności praktyczne kandydaci mogą potwierdzić następująco:
a. Zawodnicy z dyscyplin A, B, C lub D poprzez posiadanie w karierze minimum I klasy sportowej,
b. Instruktorzy i trenerzy sportu jeździeckiego posiadający w karierze minimum II klasę sportową oraz posiadający aktualną licencję lub instruktorzy szkolenia podstawowego posiadający w karierze minimum II klasę sportową oraz posiadający ważny certyfikat.
c. Inne osoby posiadające referencje trenera lub instruktora jeździectwa z ważną licencją po zdaniu egzaminu praktycznego przed komisją PZJ i PZHK z udziałem osoby wystawiającej referencje.
Egzamin praktyczny jest zdawany na 5-cioletnim koniu na poziomie odpowiedniej dla poszczególnych dyscyplin Odznaki Złotej.
3. Zakwalifikowani kandydaci kierowani są na teoretyczne seminarium unifikacyjne kończące się egzaminem teoretycznym przed komisją PZJ i PZHK. Po jego zaliczeniu nadawane są uprawnienia  Ujeżdżacza - Kandydata.
4. Uprawnienia Ujeżdżacza nadawane są po trzykrotnym zajęciu miejsca wśród sklasyfikowanych par w konkursie finałowym MPMK - w różnych latach.
Warunek ten obowiązuje wstecznie – od  pierwszych MPMK rozgrywanych w danej dyscyplinie.
W jednym roku kalendarzowym, niezależnie od liczby zajętych miejsc branych pod uwagę do uzyskania uprawnień  ujeżdżacza, liczy się wynik osiągnięty tylko na  jednym koniu w danej dyscyplinie.
5. Uprawnienia Ujeżdżacza nadawane są w określonej dyscyplinie:
- Ujeżdżacz A – w ujeżdżeniu
- Ujeżdżacz B – w skokach
- Ujeżdżacz C – w wkkw
- Ujeżdżacz D – w powożeniu
O specjalizacji – A, B lub C  świadczy  liczba ukończonych konkursów finałowych w MPMK w danej dyscyplinie:
np. 3xA = ujeżdżacz A
      2xB,+1xC = ujeżdżacz B,
      2xA + 2xB = ujeżdżacz AB,
      3xC = ujeżdżacz C.
6. Dopuszcza się możliwość zaliczania warunków równolegle – odrębnie w dyscyplinach olimpijskich i osobno w powożeniu
7. Uprawnienia Ujeżdżacza nadawane są na czas nieograniczony


II. Zasady ogólne

1. Polski Związek Jeździecki przyznaje uprawnienia Ujeżdżacza wraz z pierwszą licencją na wniosek osoby zainteresowanej.
2. Do wniosku o nadanie uprawnień Ujeżdżacza należy dołączyć: dokument potwierdzający posiadane kwalifikacje oraz dowód wniesienia opłaty licencyjnej.
3. Pierwsza licencja zostaje przyznana na 3 lata.
4. Kolejna licencja ujeżdżacza zostanie przyznana na 3 lata na wniosek osoby zainteresowanej złożony nie później niż po upływie 6 miesięcy od daty wygaśnięcia poprzedniej licencji. Do wniosku o przedłużenie licencji należy załączyć certyfikat udziału w jednym teoretycznym seminarium unifikacyjnym.
5. Powtórne otrzymanie licencji ujeżdżacza, która wygasła i nie została wznowiona w terminie, o którym mowa w p.5. lub utraciła ważność z innego powodu, jest możliwe po wzięciu udziału w jednym teoretycznym seminarium unifikacyjnym i pozytywnym zaliczeniu kończącego go egzaminu teoretycznego przed komisją PZJ i PZHK.
6. Ewidencję przyznanych uprawnień Ujeżdżacza prowadzi Polski Związek Jeździecki.
7. Nazwiska licencjonowanych posiadaczy uprawnień Ujeżdżacza są na bieżąco publikowane na stronach internetowych Polskiego Związku Jeździeckiego i Polskiego Związku Hodowców Koni.
8. Każdy posiadacz uprawnień Ujeżdżacza otrzymuje z PZJ dyplom i kartę licencyjną zawierające imię i nazwisko, rodzaj posiadanych kwalifikacji oraz czas ważności licencji.
9.  Polski Związek Jeździecki za wydanie dyplomu ujeżdżacza pobiera opłatę wg Cennika
10. W przypadku negatywnej oceny działalności merytorycznej lub postawy etycznej Ujeżdżacza, CKE może:
 - wysłać do Ujeżdżacza list pouczający;
- skierować Ujeżdżacza na seminarium doszkalające;
- wystąpić o wykreślenie Ujeżdżacza z listy;
- skierować sprawę do organów dyscyplinarnych PZJ.

 
Komentarze (3) Komenatrze zostały zamknięte
Wiadomo chodzi o kase
1 Poniedziałek, 12 Marzec 2012 12:25
Gregorian
A może by tak egzaminy dla tych z PZJ i PZHK, ile procent nadawało by sie do pracy w tych organizacjach???
lic ujezdzacza
2 Poniedziałek, 12 Marzec 2012 13:04
widz1
Kolejny pomysł aby wyciagnac od ludzi pieniadze.Każdy świadomy hodowca jezeli ma dobry lub bardzo dobry materiał do ułożenia na pewno znajdzie kogoś na poziomie bez zadnego problemu.W tej branży wszyscy sie dobrze znają i jeżeli ktoś ma opinie dobrego jeźdzcca,zawodnika to nie potrzebna mu licencja ujeżdzacza.Bez sensu.
Kpina
3 Środa, 21 Marzec 2012 22:27
obcy
Nigdy w życiu nie słyszałem podobnej bzdury. Takie rzeczy dzieją się tylko w Polsce.


Polityka cookies
0.621