konie,
Home
01 | 07 | 2024
REKLAMA
Menu:
REKLAMA
Działy
REKLAMA1
REKLAMA
Polecamy:
REKLAMA

Cavaliada Warszawa 2016 Drukuj Email
160 zawodników i 280 koni weźmie udział w zmaganiach sportowych i pokazach w ramach odbywającej się dniach od 25 do 28 lutego w hali COS Torwar imprezy jeździeckiej Cavaliada Warszawa. W programie wydarzenia znajdą się konkursy w randze Finału Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej w skokach przez przeszkody, ogólnopolskie konkursy w ujeżdżeniu, powożeniu, wszechstronnym konkursie konia wierzchowego, zawody dzieci na kucach, pokazy oraz targi sprzętu jeździeckiego. Pula nagród wynosi 540 000 zł.

Finał Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej w skokach przez przeszkody
Każdy dzień Cavaliady to silna sportowa rywalizacja. Zawody w stolicy są Finałem Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej w skokach przez przeszkody. Na rywalizację w zawodach finałowych składają się trzy konkursy: w czwartek – konkurs szybkości (145 cm), pod patronatem portalu Tylko Skoki, o nagrodę Prezesa IDEAExpo.MTP, w piątek - konkurs dużej rundy z rozgrywką (150 cm), o nagrodę firmy Andrewex i niedzielne Grand Prix Warszawy (155 cm) pod patronatem Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, o nagrodę PKO Banku Polskiego. Wszystkie punkty zdobyte w Finale Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej będą doliczone do 5 najlepszych wyników w kwalifikacjach. Maksymalnie można ich zdobyć w Warszawie 70 (10 – 20 – 40) wygrywając wszystkie trzy konkursy.
Prawo startu w Finale Pucharu Świata, który w tym roku odbędzie się w Goeteborgu (25-26 marca) uzyska trzech najlepszych zawodników. Duże szanse mają Polacy, bo przed rozpoczęciem Cavaliady liderem rankingu jest Michał Kaźmierczak, a czwarte miejsce zajmuje Jarosław Skrzyczyński. Przed realną szansą znalezienia się w pierwszej trójce stają też Dawid Kubiak, Łukasz Troszczyński i Łukasz Wasilewski.  Awans trzech Polaków byłby wydarzeniem bez precedensu, bo jak do tej pory w historii Finału Pucharu Świata startowało maksymalnie dwóch uczestników z kraju. Ostatnio w 2007 roku w Las Vegas - Łukasz Jończyk i Krzysztof Ludwiczak.
Cavaliada Tour
Zmagania w Warszawie będą też finałem rywalizacji w ramach Cavaliady Tour 2015/2016, na którą składają się konkursy rozgrywane w grudniu w Poznaniu i na początku lutego
w Lublinie. Wprowadzony w 2014 roku regulamin rankingu Cavaliady Tour, konsultowany merytorycznie z Międzynarodową Federacją Jeździecką zakłada, że o końcowej klasyfikacji decydują najlepsze trzy wyniki z pięciu konkursów kwalifikacyjnych (dwa w Poznaniu, dwa w Lublinie i piątkowy konkurs w Warszawie) oraz wynik finału – Grand Prix Warszawy, w którym punkty mnożone są razy dwa. Przed rozpoczęciem Cavaliady Warszawa prowadzi z dużą przewagą Mściwoj Kiecoń, a drugi jest Jarosław Skrzyczyński. W Warszawie silną konkurencją dla Polaków będą Niemcy, którzy wystawią reprezentację, w skład której wejdą takie gwiazdy jak: Felix Hassman, Holger Wulschner, czy aktualnie czwarty w rankingu Cavaliada Tour - Maximilian Schmid. Puchary dla zwycięzcy Cavaliady Tour 2015/2016, dla najlepszego Polaka i najlepszego zawodnika rankingu poniżej wieku 21 lat ufundował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Najbardziej emocjonujące konkursy Cavaliady Warszawa

PGNiG Potęga Skoku pod patronatem NC+, o nagrodę PGNiG
Czwartek 25 lutego godz. 21.00
Konkurs Potęgi Skoku to jeździecki odpowiednik lekkoatletycznego skoku wzwyż. Polega na pokonywaniu coraz wyższej przeszkody, sięgającej nawet ponad dwóch metrów. Konie startujące w konkursie muszą być silne i zwinne. Nie bez znaczenia jest też wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Najważniejszą przeszkodą jest mur wykonany z małych drewnianych skrzynek, ale imitujący ceglaną ścianę. Kiedy para pokonuje coraz wyższy mur, koń nie widzi podłoża po drugiej stronie przeszkody i musi w pełni zaufać swojemu jeźdźcowi.
PZU Venus vs. Mars pod patronatem Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, o nagrodę PZU
Piątek 26 lutego godz. 21.00
Plac konkursowy podzielony jest na dwie równe części. Na każdej z nich zostaną ustawione, w lustrzanym odbiciu, dwa identyczne tory przeszkód. Dzięki temu publiczność będzie mogła obserwować bezpośrednią rywalizację między zawodnikami. Do walki przystępuje 16 zawodników (8 amazonek – drużyna Venus i 8 jeźdźców – drużyna Mars), którzy stają do walki parami rywalizując na zasadach „pucharowych” – zwycięzca przechodzi do kolejnej rundy.

Speed & Music pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawa, o nagrodę Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, pod patronatem Radia ESKA
Sobota 27 lutego godz.  20.30
O klasyfikacji decyduje uzyskany czas. Ewentualne błędy na przeszkodach przeliczane są na sekundy karne. Zatrzymanie nie jest karane, bowiem zawodnik najeżdżając po raz drugi na tę samą przeszkodę i tak traci sporo czasu. Wygrywa para, która ma najlepszy wynik wyrażony czasem (czas przebiegu + 4 karne sekundy za każdą zrzutkę). Ponadto każdy przejazd przebiega w rytm dość głośniej przebojowej muzyki, którą DJ dobiera dla każdego zawodnika indywidualnie. Kibice, głośno dopingując zawodników podczas tego konkursu, bawią się wyjątkowo dobrze.
Grand Prix Warszawy pod patronatem Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich, o nagrodę PKO Banku Polskiego
Niedziela 28 lutego 13.30
Zawodnicy najpierw pokonują zazwyczaj bardzo trudny i długi parkur. Emocje sięgają zenitu podczas rozgrywki, do której awansują tylko zawodnicy, którzy pokonają podstawowy parkur bezbłędnie. Tam liczą się punkty i czas.
Claas Eventing Tour
Piątek 26 lutego 18.45
CAVALIADA Warszawa po raz pierwszy w historii staje się areną zmagań zawodników we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego w konkurencji cross. Dla zawodników przygotowana jest trasa o długości ponad 1 km, podczas której będą musieli pokonać przeszkody terenowe. Będą to duże skrzynie, naturalne hydry, czy bardzo wąskie przeszkody, których front nie przekracza 1,5 m. Po pasjonującym pojedynku w Poznaniu i Lublinie to w Warszawie odbędzie się finał CLAAS Eventing Tour. Zawody w Poznaniu wygrał Jan Kamiński z KJ Beckersport, zdobywca Halowego Pucharu Polski WKKW. W Lublinie najlepsza okazał się Marta Dziak-Gierlicz z KJ Janów Podlaski. Jednak liderem po dwóch etapach jest Paweł Warszawski z SJ Baborówko, czterokrotny zdobywca Pucharu Polski WKKW i Mistrz Polski Seniorów 2012, który jeździł jak do tej pory najrówniej, zajmując dwa razy drugie miejsca.




Halowy Puchar Polski w Powożeniu
Czwartek 25 lutego 19.30
Sobota 27 lutego 17.30 - Finał
Konkursy powożenia zaprzęgami parokonnymi to ostre zakręty, oszałamiający doping i dreszcz emocji. To już finał tego emocjonującego Pucharu, którego eliminacje odbywały się w Poznaniu i Lublinie. Na prowadzeniu w rankingu po czterech konkursach (dwa w Poznaniu i dwa w Lublinie) jest Rafał Wojtacha z SLKS Książ. Realne szanse na końcowy sukces mają też: Adrian Kostrzewa (Idmar Krajkowo), Sebstian Bogacz (KJ Zbyszko) i najmłodszy uczestnik HPPP Jakub Szczepanik (Merkury Deleszyn). To jak nieprzewidywalny jest sport powożeniowy pokazał ostatni konkurs w Lublinie. Mimo że zawodnicy startowali w odwrotnej kolejności do zajmowanych miejsc w rankingu, to wyniki ułożyły się tak samo jak lista startowa. Wygrał Sebastian Bogacz z KJ Zbyszko, który dzięki temu awansował na 3 miejsce w tabeli.
KPMG Dressage Cup
Czwartek 25 lutego 17.00
Piątek 26 lutego 8:30
Niedziela 28 lutego 17.00 - Finał
KPMG Dressage Cup to seria konkursów ujeżdżeniowych, w których jeździec i koń wykonują serię określonych wcześniej ruchów, zwanych figurami na czworokątnej arenie. W Warszawie na czworoboku zaprezentuje się dotychczas najlepsza para tegorocznej Cavaliady – czyli Gabriela Jaworska-Mazur i koń Zimba. Jest to doświadczona i utytułowana zawodniczka, która pięciokrotnie startowała na Mistrzostwach Europy, finalistka Pucharu Świata YR, jak również dwukrotna złota medalistka Halowego Pucharu Polski Seniorów. W zmaganiach wezmą też udział Ewa Hamkało (w finale Cavaliady Poznań zabrakło jej zaledwie 0,1% do zwycięstwa) oraz Tomasz Jasiński – najlepszy zawodnik Małej Rundy w roku 2015 wg. Rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego. Start na Torwarze dla wszystkich zawodników jest jednym z ostatnich sprawdzianów przed tegorocznym Halowym Pucharem Polski.
Cavaliada Future pod patronatem firmy Torpol, o nagrodę PKO Banku Polskiego
Sobota 27 lutego 14.30
Niedziela 28 lutego 11:00
Cavaliada Future to konkursy dla dzieci do 12 lat w skokach przez przeszkody prowadzone w dwóch kategoriach: mini (kuce o wzroście do 130 cm) i midi (kuce od 131 do 148 cm). Najmłodsi rywalizowali już w Poznaniu i Lublinie. W Warszawie poznamy zwycięzcę cyklu. W grupie mini, po zwycięstwie w ostatnim konkursie w Lublinie, na prowadzeniu jest Dominika Henzel z Podkowy Gruszczyn. W midi pierwsze miejsce zajmuje Gabriela Kozłowska z FER Więckowice. W niedzielnym finale Cavaliady Future punkty mnożone będą razy dwa.
Pokazy, edukacja i targi sprzętu jeździeckiego
Kadryl sulek, prezentacja ogierów zimnokrwistych, pokazy sikawek konnych i tancerze francuskiej grupy „Compagnie des Quidams” odwzorowujący ruch rumaków to niektóre pozasportowe atrakcje Cavaliady Warszawa. W programie znajdzie się także program edukacyjny Uniwersytetu Jeździeckiego. Imprezie będą towarzyszyły targi sprzętu i akcesoriów do jazdy konnej.
„FierS à Cheval” w wykonaniu „Compagnie des Quidams”
26.02 piątek 20:00 i 27.02 sobota 19:10
W piątek i sobotę odbędą się pokazy francuskiej grupy „Compagnie des Quidams”. Zespół tworzy dwudziestu artystów wykorzystujących w swoim show techniki teatralne, taneczne, muzyczne i cyrkowe. Grupa powstała w  roku 1994 pod przewodnictwem jej późniejszego dyrektora artystycznego Jean-Baptiste Duperray.  Ma w swoim repertuarze kilkanaście performance'ów, które prezentowano w ponad czterdziestu krajach w Europie, Australii, Azji czy Ameryce Południowej. W Warszawie zaprezentują program pod nazwą „FierS à Cheval”. Będzie to magiczna opowieść przy akompaniamencie muzyki i świateł, której bohaterami, będzie stado koni - symbole pokoju, czystości i duchowości.

Pokazy Polskiego Związku Hodowców Koni i Agencji Nieruchomości Rolnych
27.02 sobota 18:40
W sobotę na arenie Torwaru publiczność zobaczy pokazy przygotowane pod szyldem Polskiego Związku Hodowców Koni i Agencji Nieruchomości Rolnych. W programie show znajdzie się m.in. kadryl sulek, czyli układ choreograficzny koni zaprzęgniętych do lekkich pojazdów konnych, ruszających się w rytmie muzyki. Wśród atrakcji będzie także „poręcz” ogierów zimnokrwistych, czyli zaprzęg pokazowy stworzony z kilku lub nawet kilkunastu koni sprzężonych w jedną całość, w wykonaniu koni ze Stada Ogierów Kętrzyn (SK Nowe Jankowice). Publiczność zobaczy też, jak przy pomocy konnych sikawek gaszono pożary ponad 100 lat temu. Będzie to też okazja, by przyjrzeć się starym uprzężom z kolekcji Moniki i Krzysztofa Szusterów. Najmłodsza liczy 110 lat, a najstarsza pochodzi z 1812 roku. Pokaz będzie wykonany przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Okuniewa, przy dźwiękach prawdziwej orkiestry strażackiej z OSP Okuniew z gminy Halinów. Sikawkami konnymi powozić będą czołowi polscy zawodnicy tradycyjnego powożenia: Paweł Andrzejewski, Marek Doruch, Jacek Jantoń, Julian Pawlikowski, Justyna Przyborowska, Wiesław Sadowski, a pokaz przygotuje i poprowadzi Krzysztof Szuster. Partnerami wydarzenia są: SO Kętrzyn – SK Nowe Jankowice, Gmina Halinów, OSP Okuniew, Stadnina i Muzeum - M.K.Szuster oraz hodowcy Wiesław Sadowski i Jacek Jantoń.
Uniwersytet Jeździecki
Uniwersytet Jeździeckie to wykłady i szkolenia z różnych dziedzin jeździeckich i około-jeździeckich, prowadzone przez doświadczonych praktyków i uznanych wykładowców. W zjeździe każdy może wziąć udział, bez względu na wiek czy doświadczenie. Nie obowiązują zapisy. Program jest organizowany przez Fundację Horse Sport.
Cavaliada Targi
Od piątku do niedzieli (26-28 lutego) w budynku COS Torwar odbędą się też targi sprzętu jeździeckiego. Swoją ofertę zaprezentuje 55 wystawców. Chętni będą mogli zakupić specjalistyczną odzież jeździecką, kaski zawodnicze czy siodła. Swoja ofertę zaprezentują także producenci i dystrybutorzy końskich przysmaków, odżywek, a także derek czy owijek dla koni. Nie zabraknie gadżetów i suwenirów dla miłośników rumaków.




 


Polityka cookies
0.234